U Ministarstvu turizma predstavljen projekt Kuća graševine

w-gras1Požeško – slavonski župan Alojz Tomašević, gradonačelnica grada Pleternice Antonija Jozić, gradonačelnik grada Pakraca Davor Huška, pročelnik UO grada Kutjeva Tomislav Posedi, predstavnik Instituta „Ivo Pilar“ Drago Čengić, direktorica TZ Požeško-slavonske županije Maja Jakobović te direktorica Regionalne razvojne agencije Požeško-slavonske županije Senka Horvat u Ministarstvu turizma predstavili su turistički projekt „Kuća graševine – multimedijalni edukacijski centar“.

w-gras2

Projekt je prijavljen na natječaje Ministarstva regionalnog razvoja koje je odobrilo tehničku pomoć u sklopu Potprograma I. „Priprema regionalnih razvojnih projekata“ i Fonda za razvoj turizma putem kojeg su zatražena sredstva za izradu Idejnog muzeološkog i muzeografskog rješenja budućih centara za posjetitelje – Kuće Graševine na području grada Kutjeva te njenih ispostava u Spahijskom podrumu u Pakracu i Staroj školi u Pleternici. Navedeni centri bi obuhvaćali: prezentacijski dio kroz povijest vinarstva do danas, edukacijsku komponentu, degustacijski dio,  odnosno snažnu povezanost sa privatnim sektorom koji će koristiti upravo ovaj prostor kao centralnu točku, i multimedijalni dio koji će na inovativan način prezentirati ponudu širega područja. Osim samih sredstava za izradu idejnog rješenja, važna je i potpora Ministarstva turizma ovom projektu koji je veliki  potencijal za razvoj turizma na području Požeško – slavonske županije. Prema sadašnjim procjenama vrijednost ovog regionalnog projekta iznosi 7 milijuna eura za koji je iznimno važna umreženost i suradnja sa privatnim sektorom, koji je uostalom i osmišljen kao poticaj naprijed za grane gospodarstva i turizma, odnosno vinsko-vinogradarsku proizvodnju, tradicionalnu gastronomiju, na koju se uvijek nadovezuju prirodne vrijednosti i baština. Projekt predstavlja tendenciju za razvoj vodećeg regionalnog samoodrživog centra vezanoga uz enologiju i gastronomiju , odnosno eno-gastro turizam, a upravo smjernice  strategije razvoja turizma do 2020.godine Požeško – slavonskoj županiji  zagovaraju turisitčki razvoj  na temu enologije i gastronomije.