U Kutjevu održan tradicionalni Festival graševine

grasevina_01Kulturno vinsko turistička manifestacija, Festival graševine 2010., održan je protekloga vikenda u vinskoj prijestolnici Hrvatske, gradu Kutjevu. Organizatori, domaća Udruga Kutjevački vinari potrudili su se prirediti niz sadržaja u sklopu manifestacije kojoj je glavni pokrovitelj bilo Ministarstvo poljoprivrede, pa je u Kutjevu, jasno, bio i ministar Petar Čobanković.

grasevina_02

U dva je dana Festivala graševine bilo niz zanimljivih događanja. Sve je počelo edukativnim stručnim skupom o slavonskoj planini Krndiji i njezinim mogućnostima za daljnji razvoj vinogradarstva.  Ministar Čobanković skupu je nazočio u društvu požeško-slavonskoga župana Marijana Aladrovića te mu je tom prigodom pripala čast da podjeli velike zlatne medalje šamiponskim vinima s ocjenjivanja, na koje je pristiglo 148 uzoraka vina koje je, pak, ocijenila petnaesteročlana komisija. Šampioni su ove godine graševina Mitrovac Vlade Krauthakera, zatim graševina ledene berbe Kutjeva d.d.,  te graševina tvrtke Feravino iz Feričanaca.

grasevina_03

Prvi je festivalski dan završen osnivačkom skupštinom jedne nove kutjevačke udruge, koja će također biti vrlo prepoznatljiva. Osnovana je, naime, Udruga ljubitelja graševine, koja okuplja sve one koji vole i žele uživati u toj iznimnoj vinskoj sorti, koja je postala zaštitni znak kutjevačkoga vinogorja, kao daleko najzastupljenija sorta.  Za prvoga je predsjednika Udruge ljubitelja graševine izabran kutjevački gradonačelnik Ivica Nikolić.

grasevina_04

Drugi dan Festivala graševine ponudio je cjelodnevni sadržaj, počevši u 10 sati s programom koji je potrajao do kasno u noć. Svjedočili smo degustaciji vina članova Udruge Kutjevački vinari, uz bogatu gastronomsku ponudu, zatim mimohodu i koncertu puhačkoga orkestra Kutjevo, nastupu domaćega benda Maligani, Zorana Mišića, tamburaškoga sastava Castrum te zvijezde večeri, Kiće Slabinca, kojega je pratio tamburaški sastav Zlatna dolina.

U subotu smo doznali i pobjednike u nekim drugim natječajima, odnosno natjecanjima. Tako je vinskom kraljicom proglašena Nikolina Tandara (Obiteljsko gospodarstvo Tandara iz Kutjeva), prvom pratiljom  Tamara Ivanović (Vinarstvo Adžić Kutjevo), a drugom Marta Lukić (Podrumarstvo Krauthaker iz Kutjeva).

grasevina_05

Najljepšom bocom po vizualnom identitetu proglašena je boca vina "Mitrovac" Vlade Krauthakera, a najljepše fotografije cvatnje graševine snimili su Zagrepčanin Milan Klisović, zatim fotoreporter "Večernjeg lista" Duško Mirković iz Požege, te Tihomir Ivčetić iz Vetova.