Župan primio Paula Vandorena, šefa EU-a u Hrvatskoj

vandoren_01Požeško-slavonski župan Marijan Aladrović danas je u svom uredu primio cijenjenoga gosta, Belgijca Paula Vandorena, šefa delegacije Europske unije u Hrvatskoj. Razlog Vandorenova posjeta Požeško-slavonskoj županiji, odnosno njezinu čelniku, želja je za upoznavanjem s ostatkom Hrvatske, u kojoj je Belgijac nepunih godinu dana, ali i zanimanje za javno mnijenje prema ulasku Hrvatske u Uniju te uvid u iskorištenost pretpristupnih fondova na našem području.

vandoren_02

Zahvalivši se na posjetu, župan Aladrović upoznao je gosta s osnovnim podacima o Požeško-slavonskoj županiji, posebno govoreći o poljoprivredi i šumarstvu kao glavnim potencijalima razvoja naše županije, o čemu se Paul Vandoren detaljno raspitivao.

Šefa delagacije EU-a u Hrvatskoj zanimalo je kakva je informiranost ovdašnjih građana o ulasku Hrvatske u EU, na što mu je župan kazao kako su neki vrlo dobro informirani, a neki ne baš najbolje, pa bi, smatra župan, istinitim informiranjem o pristupanju Uniji, kada ljudi dobiju potpune i točne informacije, još više porasla potpora ulasku Hrvatske u EU, što nama, posebno poljoprvirednicima, dodao je župan, može samo koristiti.

vandoren_03

Govoreći u novcu iz pretpristupnih fondova, župan je kazao kako neki gradovi, misleći pritom na Pakrac i Pleternicu, već dulje vrijeme imaju oformljene poduzetničke centre te onim dobrim projektima uspijevaju privući novac iz europskih fondova, dok je u nekim drugim jedinicama lokalne uprave to slabije izraženo, prvenstveno jer nema kvalitetnoga kadra koji bi se bavio projektima. Stoga je Županija osnovala Razvojnu agenciju, kojoj će jedan od zadataka biti pomoć svim jedinicama lokalne uprave u izradi projekata i većoj konkurentnosti za dobivanje novca iz pretpristupnih fondova. Tu je inicijativu šef EU-a u Hrvatskoj pohvalio i pozdravio.

vandoren_04

Cijenjenoga gosta su zanimale i turističke perspektive Požeško-slavonske županije, na što mu je župan odgovorio kako će naša županija svoj priliku u turizmu, među ostalim, tražiti i kroz odmor ljudi treće dobi. I ta se inicijativa svidjela Vandorenu.

Nakon 60-ak minuta ugodnoga razgovora, Paul Vandoren uručio je požeško-slavonskom županu  plavi kišobran s oznakama EU-a, dok je prvi čovjek Požeško-slavonske županije šefu delegacije EU-a u Hrvatskoj uručio Kempfovu monografiju o Požegi i okolici, izvorno tiskanu 1910. godine, a čiji je pretisak zajedno s elektronskim oblikom naša Županija objavila ove godine, u povodu 800 godina njezina prva spomena.