Ponedjeljak, 09 Svibanj 2016 22:14

Svečanom akademijom obilježen Dan Gimnazije Požega

Svečanom akademijom u Gradskom kazalištu Požega obilježen je Dan Gimnazije Požega, ali i Europski tjedan koji započinje 5. svibnja čime se prisjećamo 5. svibnja 1949. godine, dana osnivanja Vijeća Europe, ali i 9. svibnja 1950., dana potpisivanja tzv. Schumanove deklaracije koji se u Europskoj uniji obilježava kao Dan Europe.  “To je tjedan kada Europa želi osvijestiti kolika je važnost mira i jedinstva.  Mir i jedinstvo znače napredak, a tko ne napreduje nazadaju, tako kaže i geslo naše škole. Mir i jedinstvo nemaju alternativu i to je ono što moramo usađivati mladim ljudima i nadolazećim generacijama. U srednjem vijeku Požega je prosperirala kao važan europski grad na ovim prostorima, a poslije oslobođenja od Turaka, okrenula se opet europskom zapadu i baš u tu svrhu osnovana je i požeška Gimnazija 1699.godine. I baš zato je logično da naša škola svoj dan obilježava u Europskom tjednu, odnosno, na Dan Europe kada su postavljeni prvi konkretni temelji Europske unije osnivanjem europske zajednice za ugljen i čelik” rekao je ravnatelj Gimnazije Požega Pavle Bucić koji je pozdravio učenike, profesore, goste i posebno umirovljene profesore. U ime Požeško-slavonske županije, osnivača Gimnazije Požega zamjenik župana Ferdinand Troha zahvalio se Gimnaziji na dosadašnjem uspješnom radu i izvrsnom predstavljanju škole, kako u državi tako i na međunarodnim natjecanjima. “Naša požeška Gimnazija je uistinu jedna od najstarijih u Republici Hrvatskoj i ne samo da ima tradiciju već godinama svjedoči naš identitet, i grada Požege i cijele Zlatne doline. Iz nje su ponikli brojni velikani Hrvatske,a na vama je dragi profesori i učenici da nastavite tu tradiciju. Požeško-slavonska županija ponosna je kao osnivač na vašu tradiciju i na vaša postignuća. Neka tako bude i u buduće,” izjavio je zamjenik župana Troha. Nazočnima se obratio i gradonačelnik Vedran Neferović, a uz njega akademiji su prisustvovali zamjenik župana za gospodarstvo Željko Jakopović, pročelnica za društvene djelatnosti Vesna Vlašić, zamjenici gradonačelnika Darko Puljašić i Mario Pilon te dekan Veleučilišta u Požegi Dinko Zima. Učenici Gimnazije predstavili su svoje uspjehe i projekte u protekloj 2015./2016. godini kojima su postigli izvrsne rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima. Svečanu akademiju zabavnim programom uz Gimnazijski zbor upotpunili su učenici Glazbene škole Požega.

 

Pročitano 4379 puta