Petak, 27 Svibanj 2016 08:36

Svetkovina Presvetog Tijela i krvi Kristove

Sinoć je požeški biskup msgr. dr. Antun Švorčević predvodio svečano euharistijsko slavlje na svetkovnu Tijelova u Katedrali sv. Terezije Avilske nakon kojeg je krenula procesija ulicama Požege, od Katedrale pješačkom zonom do Trga sv. Trojstva. U procesiji su uz brojne vjernike sudjelovali župan Alojz tomašević, njegov zamjenik za društvene djelatnosti Ferdinand Troha, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti Vesna Vlašić, svećenici, redovnici i redovnice, djeca i odrasli obučeni u narodne nošnje predstavnici povijesnih postrojbi Trenkovi Panduri i Građanske straže, vojske, vatrogasaca i policije.
Blagdan Tijelova ili Brašančeva u početku se zvao blagdan Euharistija, danas punim nazivom Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove, koji se slavi u četvrtak poslije Presvetog Trojstva, u spomen na ustanovljenje Euharistije na Veliki četvrtak, a slavi se od početka 13. stoljeća. Radi se zapravo o sjećanju na posljednju večeru koju je dan uoči svoje muke i smrti Isus održao sa svojim učenicima.

Pročitano 6246 puta