Srijeda, 16 Srpanj 2014 10:41

Žetvene svečanosti u Kaptolu ovoga vikenda

Na današnjoj konferenciji za medije župan Alojz Tomašević, zamjenik župana Željko Jakopović, načelnik općine Kaptol Mile Pavičić, predsjednica Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj Libuše Stranjik i predsjednik Češke besede iz Kaptola Zdenko Tauš najavili su žetvene svečanosti koje će se u subotu održati u Kaptolu. Župan Tomašević tom prigodom je rekao: "Ponosan sam što mogu najaviti jedan kulturni događaj od velike važnosti za Požeško - slavonsku županiju.  Žetvene svečanosti ili Dožinky nakon 25 godina ponovno se održavaju u Kaptolu u subotu, 19. srpnja, i pozivam sve naše žitelje da ovoga vikenda budu u Kaptolu". Predsjednica Saveza Čeha Stranjik zahvalila je Požeško - slavonskoj županijii i općini Kaptol na potpori: "Veliki značaj u organizaciji Dožinky ima potpora lokalne zajednice i na tome smo im iznimno zahvalni. Česi žive na ovim područjima preko 200 godina tijekom kojih smo uspjeli sačuvati svoj jezik i veliki dio svoje kulture. U Hrvatskoj živi oko 10 tisuća Čeha, okupljenih u 31 češkoj besedi". Najveće događanje češke manjine u Hrvatskoj, Dožinky, održavaju se od 1925. godine i slave uspješno ubiranje ljetine. U Kaptolu se u subotu očekuje preko 3 tisuće posjetitelja koji će moći uživati u bogatom i raznovrsnom plesnom, glazbenom i folklornom programu, povorci u narodnim nošnjama i alegorijskim kolima, povijesnim etnografskim i likovnim izložbama, tradicionalnom češkom sajmu starih obrta s kušanjem raznih delicija.

Pročitano 3907 puta