Srijeda, 19 Studeni 2014 13:06

Tribina o Domovinskom ratu i Vukovaru

U knjižnici požeške Gimnazije danas je održana tribina o Domovinskom ratu i Vukovaru. Tribinu je organizirala Osnovna škola Antuna Kanižlića u sklopu projekta  „Sjećanje na Vukovar“, čija je voditeljica profesorica povijesti Klaudija Gašpar. Tribinu je otvorio zamjenik gradonačelnika grada Požege Darko Puljašić. Gosti predavači bili su ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr. Ante Nazor, djelatnik HMDCDR-a Natko Martinčić Jerčić i požeško – slavonski župan Alojz Tomašević. Dr. Ante Nazor održao je predavanje „Bitka za Vukovar“ i istaknuo je kako je Vukovar simbol hrabrosti. Prikazao je snimke iz vukovarske bolnice 1991. godine, fotografije razrušenog Vukovara  i time prikazao kako neprijatelj nije birao sredstva ni ciljeve u agresiji. Dr. Nazor predstavio je svoje tri knjige o Domovinskom ratu i naglasio važnost razumijevanja i poznavanja tog razdoblja hrvatske povijesti za djecu i mlade.  Natko Martinčić Jerčić održao je predavanje o 123. Brigadi i operaciji „Papuk – 91.“. Župan i umirovljeni general  Alojz Tomašević govorio je o svojim iskustvima za vrijeme Domovinskog rata, aktivnostima na području Požeštine, o osnivanju prvih bataljuna i 123. brigade i oslobođenju vojarne. „Zamislite stanje duha i duše kada padne Vukovar. Kada Vukovar pada Hrvatska je u suzama, iz Slavonije se bježi, kolone su prema Zagrebu, u Osijeku ostaje tek nekoliko tisuća ljudi i gotovo je rečeno da se Hrvatska ne može obraniti. U tom kontekstu mi na ovim prostorima sa željom zaustavljanja agresora krećemo u oslobađanje  zapadne Slavonije i doživljavamo ogroman uspjeh. Svakog dana se ginulo, svakog dana se napadalo, ali bili smo svjesni da samo tako možemo obraniti svoju Domovinu. Ponosan sam na sve što smo učinili i što smo bili zajedno, prijatelj i brat. Brat je stao do brata, prijatelj do prijatelja znajući da se Hrvatska Domovina može i mora obraniti jer rezervne nemamo.“ - istaknuo je župan. Župan Tomašević naglasio je da traži i da će i dalje tražiti uvođenja predmeta „Domovinski rat“ u škole jer je važno govoriti o herojima i velikim pobjedama hrvatske vojske.

Pročitano 4591 puta