Utorak, 14 Travanj 2015 00:00

Svečano obilježen Dan Požeško - slavonske županije

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu 123. brigade te nakon toga svetom misom u Katedrali sv. Terezije Avilske započelo je danas obilježavanje Dana Požeško - slavonske županije. Svečanoj sjednici Županijske skupštine, održanoj  u Glazbenoj školi, među ostalima nazočili su i potpredsjednik Sabora Republike Hrvatske i izaslanik predsjednika Hrvatske demokratske zajednice Tomislav Čuljak, saborski zastupnici Franjo Lucić i Dražen Đurović, umirovljeni generali Mladen Markač i Mladen Mikolčević, izaslanik požeškog biskupa prečasni Ivica Žuljević, predsjednik Hrvatske zajednice županija virovitičko - podravski župan Tomislav Tolušić, vukovarsko - srijemski župan Božo Galić, brodsko - posavski župan Danijel Marušić i karlovački župan Ivan Vučić. Svečanu sjednicu prigodnim govorom otvorio je predsjednik Županijske skupštine Marijan Aladrović. Na početku svoga govora župan Alojz Tomašević posebno se zahvalio svim hrvatskim braniteljima:"Prebogata povijest naše županije samo je pokazatelj koliko je važnu ulogu imala za razvoj društva u kojemu danas živimo. Tu posebno mjesto zauzimaju oni koji su svoje živote utkali u suverenu i samostalnu Republiku Hrvatsku, hrvatski branitelji. Stoga im i na današnji dan iskazujemo posebnu čast i pijetet, suosjećajući sa njihovim obiteljima". Nakon uvodnog djela župan Tomašević obratio se gospodarstvenicima i poljoprivrednicima:"Naš rad je mjerljiv i vidljiv na svakom koraku, od Lipika i Pakraca, Pleternice, Kutjeva, Kaptola, Jakšića, Brestovca, Čaglina, Velike do naše prelijepe Požege. Sve što radimo, radimo zbog i za ljude koji žive na ovom prostoru, ljude koji svojim radom i trudom pokazuju svoju ljubav prema našoj Zlatnoj dolini. Požeško – slavonska županija, kao jedinica regionalne samouprave, i grad Požega, kao njezino administrativno središte, vama, dragi gospodarstvenici, uvijek će biti spremni dati potporu i sve što je potrebno kako bi se nesmetano razvijali i ulagali u nove projekte. Dragi poljoprivrednici, vi koji svoj posao živite, kojima plodna slavonska zemlja sa zahvalnošću vraća uloženi trud, vi ste naše jučer, naše danas i naše sutra. Budimo podrška jedni drugima, zbog naše djece, zbog naše budućnosti. Poštovani gospodarstvenici, obrtnici, poljoprivrednici hvala vam na tome". Na kraju svoga obraćanja župan Tomašević obratio se mladima:"Za kraj ovog obraćanja namjerno sam ostavio vas, dragi moji mladi prijatelji, jer vi ste naša budućnost. Vjerujem kako vam je već dosta priča o teškim vremenima, o tome kako dolazi bolje sutra samo se trebate malo strpiti. A vama dani sporo prolaze, pogotovo ako ste bez posla i stalnih primanja. Zbog toga, iscrpljeni i razočarani, promišljate o odlasku iz naše Županije i Domovine Hrvatske. Vremena jesu teška i toga smo svi svjesni, ali samo zajedno možemo im se oduprijeti i izgraditi bolje sutra za sve nas. Požeško – slavonska županija, moji suradnici i ja kao župan, tu smo za vas! I to nije samo floskula. Županija trenutno stipendira 60 mladih ljudi koji će se nakon završenog školovanja, najiskrenije se nadam, vratiti u svoju županiju i svoje stečeno znanje iskoristiti na najbolji mogući način. Dragi moji mladi prijatelji, neka vaša mladost bude naša snaga i pokretač razvoja naše Zlatne doline". Nakon župana Tomaševića nazočnima su se obratili predsjednik Hrvatske zajednice županija Tomislav Tolušić i potpredsjednik Sabora Republike Hrvatske Tomislav Čuljak čestitajući svim stanovnicima Požeško - slavonske županije Dan županije. Na Svečanoj sjednici dodjeljene su županijske nagrade. Godišnje nagrade dobili su tvrtka APP d.d. iz Požege i Matica umirovljenika Pakrac Lipik, a nagradu za životno djelo dobio je prim.dr. Tomislav Sablek. U glazbenom djelu programa nastupili su mješoviti zbor i tamburaški orkestar Glazbene škole Požega i glazbenik Stanko Šarić. 

 

 

Pročitano 3868 puta