Četvrtak, 14 Travanj 2016 21:22

Svečano obilježen Dan županije

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu 123. brigade te nakon toga svetom misom u Katedrali sv. Terezije Avilske započelo je danas obilježavanje Dana Požeško - slavonske županije. Svečanoj sjednici Županijske skupštine, održanoj  u Gradskom kazalištu, među ostalima nazočili su i izaslanica predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, ministrica uprave Dubravka Jurlin Alibegović i izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Tomislav Karamarko brodsko - posavski župan Danijel Marušić, zamjenik ministra poljoprivrede Tugomir Majdak, pomoćnik ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Davor Huška, saborski zastupnici Franjo Lucić i Ružica Vukovac, vukovarsko - srijemski župan Božo Galić, karlovački župan Ivan Vučić te obnašateljica dužnosti župana Virovitičko – podravske županije Sanja Bošnjak, gradonačelnici i načelnici Požeško – slavonske županije, kao i članovi Hrvatskog generalskog zbora i visoki dužnosici Hrvatske vojske. Svečanu sjednicu prigodnim govorom otvorio je predsjednik Županijske skupštine Marijan Aladrović. Župan Alojz Tomašević pozdravio je sve prisutne te je održao svečani govor u kojem je izjavio: „Moji suradnici i ja razvoj županije vidimo kroz projekte koje zajednički radimo sa razvojnim agencijama i koji su pripremljeni ili su u pripremi i vrijednosti su preko 6 milijardi kuna. To je prije svega uređenje sustava odvodnje i dovodnje i  na tome se intenzivno radi. Tu ubrajamo i uređenje toka Orljave i njenih pritoka, aglomeracije Lipik-Pakrac, aglomeracije Požega i aglomeracije Pleternica vrijednosti preko 300 milijuna kuna, akumulacije Kamenska i Šumetlica, te kako upravljati sustavima odnosno kako akumulirati 40 milijuna kubika vode  za navodnjavanje. Prije dvije godine dogodile su nam se velike poplave, prošle godine katastrofalne suše koje su nanijele štete u iznosu od preko 280 milijuna kuna, a izgradnja akumulacije Kamenska koja bi sve to spriječila je investicija od 70 milijuna kuna. 

Kako bi se riješio problem obrane od poplava Požeštine Hrvatskim vodama  podnesen je zahtjev za izradom projektne dokumentacije i izgradnjom akumulacije Kamenska kao višenamjenske akumulacije koja bi uz zaštitu od voda bila i u funkciji daljnjeg razvoja županije na području poljoprivrede, turizma te energetike. Na području navodnjavanja završeni su radovi na izgradnji sustava navodnjavanja Ramanovci – Bektež na 365 ha i radovi na izmuljavanju akumulacije Kuštrevac. Za SN Orljava – Londža u postupku je izrada projektne dokumentacije za ukupno 1930 ha, a za sustav navodnjavanja Pakrac – Lipik izrađena je predinvesticijska studija. Kao što to uvijek ističem, u poljoprivredi vidimo glavni pokretač razvoja Požeško – slavonske županije. Upravo zbog toga bili smo sa poljoprivrednicima i profesorima Poljoprivredno – prehrambene škole u radnom posjetu u Austriji kako bi njihovo iskustvo i znanje primjenili na najbolji mogući način jer samo udruživanjem i zajedničkim istupanjem na europskom tržištu mogu se postići željeni rezultati u poljoprivredi". Nakon župana Tomaševića nazočnima se obratila izaslanica predsjednice Republike Hrvatske ministrica uprave Dubravka Jurlin Alibegović. "U Požeško – slavonskoj županiji je pozitivna izvozno orijentirana metaloprerađivačka industrija, drvna industrija, proizvodnja stakla, prehrambena i tekstila industrija. Vaša županija je mjesto s pogodnostima i mogućnostima za investitore i to zato što imate razvijenu poduzetničku infrastrukturu koju danas čine razvojne agencije, poduzetničke zone, poduzetnički centri s pripadajućim inkubatorima i drugu infrastrukturu. Istaknula bih izuzetno visoku kvalitetu života u ovoj županiji i to zbog obilja prirodnih ljepota s mogućnostima i sadržajima za odmor i rekreaciju i aktivnosti koje su vezane za kulturu. Ono što bih također naglasila, ovdje je vrlo niska stopa kriminaliteta, jedna od najnižih u Europskoj uniji. Bitno je spomenuti da je vaša županija izuzetno dobar primjer korištenja sredstava iz europskih fondova. Neki od vaših projekata u kojem ističem ovom prilikom osnaživanje položaja žena na tržištu rada ocijenjenim kao najuspješniji lokalni projekt u Hrvatskoj i nalazi se u publikaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU među najuspješnijim lokalnim projektima u Hrvatskoj u razdoblju 2010-2012." - izjavila je ministrica uprave. Svoju govor održao je i izaslanik potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka župan Brodsko – posavske županije Danijel Marušić čestitajući svim stanovnicima Požeško - slavonske županije njihov dan. Na Svečanoj sjednici dodjeljene su županijske nagrade. Godišnje nagrade dobili su Stjepan Katić iz Pleternice, tvrtka Alles d.o.o. iz Požege, Opća županijska bolnica Požega, a nagradu za životno djelo dobio je doktor znanosti Ivan De Zan.

Pročitano 3354 puta