Subota, 16 Rujan 2017 08:17

U Pakracu obilježen Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije

U organizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije danas se na području Pakraca i Lipika obilježava Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije. Obilježavanju su uz  roditelje, djecu i udovice poginulih hrvatskih branitelja nazočili i: izaslanik predsjednice Republike Hrvatske požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane brigadir Dražen Sebastijan, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška, predsjednik UDVDR-a general Đuro Dečak, predstavnici Požeško-slavonske županije, grada Požege, grada Pakraca, grada Lipika te mnogi drugi. Izaslanik predsjednice Rh župan Alojz Tomašević tom prigodom je rekao:" Spomenula se upravo 1990. godina zbog čega je i razlog što smo danas ovdje i zbog čega slavimo Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije. Upravo je na današnji dan jedna od velikih aktivnosti odrađena, a to je oslobađanje Vojarne u Požegi. Upravo je ta aktivnost preokrenula dio razvoja naših postrojbi. Dolaskom do naoružanja koje je do tada bilo u požeškoj vojarni došlo je do velike prekretnice i priključivanju velikog broja dragovoljaca kada se stvarala mogućnost oslobađanja velikog djela zapadne Slavonije. Važno je što smo danas u Pakracu gdje je i počeo Domovinski rat i počela agresija na Hrvatsku, ali isto tako važno je spominjati i 1991. godinu kada su dragovoljci stali na branik Domovine dok nam svjetske sile nisu davale gotovo nikakve šanse. Ovdje u Slavoniji dogodilo se obrnuto, nismo dali da nas pokore. Mi smo bili prekretnica, ali i vodilja da se Hrvatska može obraniti ako imate vjeru u sebe. Dosanjali smo san naših otaca i Hrvatska je realnost koju nitko više ne može promijeniti". Nakon svečanog obilježavanja u pakračkoj župnoj crkvi služena je Sveta misa.

Pročitano 2882 puta