Petak, 29 Rujan 2017 12:16

Saborski odbor za poljoprivredu o upravljanju vodama i financiranju vodnog gospodarstva

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održao je svoju 24. tematsku sjednicu u četvrtak, 28. rujna, a raspravljalo se o upravljanju vodama i financiranju vodnog gospodarstva u Republici Hrvatskoj. Godišnje izvješće Zavoda za javno zdravstvo za 2016. godinu pokazalo je da su gubici u vodoopskrbnom sustavu 41 posto, što, upozoravaju iz Hrvatskih voda, nije neuobičajeno ni u drugim europskim zemljama. Rješenje ovog problema, odnosno smanjenje gubitka vode, nije samo u izgradnji novih mreža, već i u pravilnom saniranju starih vodoopskrbnih mreža. Sjednici su prisustvovali predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva zdravstva, članovi Upravnog vijeća Hrvatskih voda, predstavnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te predstavnici jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Ispred Hrvatske zajednice županija prisutnima se obratio požeško-slavonski župan Alojz Tomašević: „Dolazim iz županije koja se može pohvaliti dobrom suradnjom s javnim zdravstvom i Hrvatskim vodama, ali i dobrom vodoopskrbnom mrežom. Što se tiče ostalih županija, moram naglasiti da su izazovi uvijek pred nama, svjesni smo problema u održavanju i monitoringu vodoopskrbnog sustava, no to je bitna stavka svakog županijskog proračuna.“

 

Pročitano 2901 puta