Petak, 27 Listopad 2017 07:23

Predstavljena knjiga general pukovnika Miljenka Crnjca

U prepunoj dvorani Glazbene škole u Požegi večeras je predstavljena knjiga general pukovika Miljenka Crnjca "Tada je trebalo imati petlju". Knjiga je to koja govori o predratnim i ratnim zbivanjima u Požeštini kada je stvarno, kako i naslov kaže,  trebalo imati petlju. Pismo generala Crnjca pročitala je njegova kći Tena, a evo što on u pismu poručuje: "Trebalo je imati hrabrosti ilegalno nabavljati oružje usprkos napetoj situaciji koja je tada vladala u Hrvatskoj. Trebalo je imati hrabrost koju smo mi Požežani, kao i većina gradova kontinentalne Hrvatske, imali da bi zauzeli kasarnu JNA. Kako nam je tada bilo i kakav rizik je postojao najbolje zna Željko Samardžija koji je obilazio minirana skladišta u kojima je bilo i gorivo. Treći razlog je što smo imali petlju krenuti u napadna borbena djelovanja samo mjesec i pol dana nakon formiranja 123. brigade. Uspjeh smo doživjeli zbog pravovremene organizacije i zbog toga što smo već u zimu 1990. godine krenuli u proizvodnju oružja. Ova će nas knjiga podsjetiti na te, po meni, dane ponosa i slave". Brat generala Crnjca Miroslav rekao je kako se ova knjiga dugo iščekivala: "Hvala Bogu da je završena jer znamo da je Miljenko u jako teškom stanju. Krenuo ju je pisati davno, no jedno vrijeme je sve bilo stalo da bi opet krenuo s pisanjem kada se pojavila bolest. Hvala Bogu, ugledala je svjetlo dana". Sav prihod od prodaje knjiga bit će darovan Službi za dječje bolesti Opće županijske bolnice Požega.

Pročitano 2593 puta