Srijeda, 08 Studeni 2017 08:17

Potpisani ugovori za Regionalni centar gospodarenja otpadom Šagulje

Župani Požeško-slavonske, Brodsko-posavske i Sisačko-moslavačke županije danas su potpisali Društveni ugovor kojim započinje realizacija dugo iščekivanog projekta Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje. Hrvatska bi do 2022. trebala na deponije odložiti manje od 25% posto ukupno proizvedenog komunalnog otpada, a odvojeno prikupiti oko 60%. Centri za gospodarenje otpadom predstavljaju investicijske projekte u infrastrukturi za gospodarenje komunalnim  otpadom. Projektira se u vremenskom periodu od 25-30 godina, s javnim ulaganjima u fazi izgradnje i ostvarivanjem vlastitog prihoda naplatom svojih usluga od korisnika tijekom faze upravljanja. U siječnju ove godine usvojen je Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017. - 2022., čime je otvorena mogućnost korištenja 475 milijuna eura iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Planom su predviđene aktivnosti koje će poticati sprječavanje nastanka otpada, ponovnu uporabu, recikliranje i kompostiranje, a važnije mjere iz plana su odvojeno prikupljanje na kućnom pragu, uvođenje stimulativnih mjera pri naplati javne usluge prikupljanja otpada prema sastavu i količini te uvođenje naknade za odlaganje komunalnog otpada. Centri za gospodarenje otpadom najefikasnije su rješenje za potpunog zbrinjavanje otpada, posebice onog koji nije moguće preraditi u nove sirovine.  Kako je istaknuo župan Marušić, vrijednost projekta Regionalnog centra za gospodarenje otpadom  Šagulje je 130.000.000,00 kn i bit će financiran europskim sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija  2014-2020. u 90 % iznosu, dok će županije navedeni projekt sufinancirati u  preostalom iznosu od 10 %. Realizacijom ovog projekta uspostavit će se cjeloviti sustav gospodarenja otpadom u Brodsko-posavskoj, Požeško-slavonskoj i dijelu Sisačko-moslavačke županije, smanjenje štetnih utjecaja na okoliš i uspostava samoodrživog financiranja sustava gospodarenja komunalnim otpadom. Kako je u uvodu naglasio direktor   Regionalnog centra za gospodarenje otpadom "Šagulje" d.o.o. Josip Grgić, intenzivne aktivnosti na realizaciji ovog projekta su već započele, pa je danas održana i  prva Skupština Društva.   

Pročitano 2959 puta