Ponedjeljak, 05 Veljača 2018 10:59

Revitalizacija željezničkog putničkog prometa

Besplatnom promotivnom vožnjom vlaka na relaciji Daruvar – Pakrac – Lipik – Banova Jaruga – Zagreb, koji je u nedjelju u 18:04h krenuo s daruvarskog kolodvora, HŽ Putnički prijevoz ponovno je uveo željeznički putnički prijevoz na ovoj relaciji, a od danas će u promet biti uvedeno 13 vlakova; dva vlaka vozit će na relaciji Virovitica – Banova Jaruga – Virovitica, devet vlakova na relaciji Daruvar – Pakrac – Lipik – Banova Jaruga – Lipik – Pakrac – Daruvar, a dva vlaka namijenjena prvenstveno prijevozu studenata vozit će petkom na relaciji Zagreb GK – Lipik – Pakrac – Daruvar – Virovitica i nedjeljom na relaciji Virovitica – Daruvar – Pakrac – Lipik – Zagreb GK. Uz 13 navedenih vlakova, putnici će se nastaviti prevoziti i autobusima na relacijama Virovitica – Daruvar – Virovitica i Virovitica – Banova Jaruga – Virovitica (9 autobusnih linija). Pruga Virovitica – Banova Jaruga prolazi kroz četiri županije (Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka). U cilju povećanja mobilnosti stanovništva te poboljšanja kvalitete života građana, ali isto tako povezivanja i poticanja gospodarskog razvoja županija, predstavnici ove četiri županije, zajedno s predstavnicima HŽ Putničkog prijevoza potpisali su Sporazum o sufinanciranju prijevoza učenika i studenata iz kojeg proizlazi da će redoviti studenti i učenici srednjih škola s prebivalištem na području Požeško-slavonske, Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske i Sisačko-moslavačke županije, kojima je polazište ili odredište na relaciji Banova Jaruga – Lipik – Pakrac – Daruvar – Virovitica, imati osiguran besplatan prijevoz vlakom.

„Vrlo dobro je poznato da je još prije četiri godine, dakle 2014. godine, došlo do ukidanja pruge koja je spajala ovaj dio sa Zagrebom i potpis ugovora, koji smo učinili u ovom vlaku, znači novi povratak života te garanciju i Lipika i Pakraca da se mladim ljudima, prije svega srednjoškolcima i studentima omogući besplatna vožnja uz potporu Hrvatskih željeznica, ali i Požeško-slavonske županije. Mi smo odvojili dio sredstava kako bi omogućili tim mladim ljudima i njihovim roditeljima da više ne moraju razmišljati kako i na koji način platiti prijevoz ako odlaze u neki drugi dio Republike Hrvatske na školovanje. Lipik i Pakrac postaju gradovi koji će putem željeznice biti povezani sa središnjom Hrvatskom i zato sam izuzetno ponosan i sretan što smo pokrenuli novu priču. Nakon četiri godine te dolaska nove uprave i Ministarstva prometa, koji su prepoznali važnost ovakvog projekta, dobili smo ono što smo htjeli. Otvorena je ponovno pruga koja spaja Zagreb sa središnjim dijelom Slavonije, a iza ovoga slijede i novi razgovori za još neke određene putne pravce istočnog dijela Požeško-slavonske županije i siguran sam da ćemo pronaći model subvencioniranja, ali i interesa, kako HŽ-a tako i županija, a što je rekao i predsjednik Uprave HŽ Putnički prijevoz, ovo nije samo ekonomska nego prije svega društvena potpora ljudima da ostaju u ovom kraju“ rekao je tom prigodom požeško-slavonski župan Alojz Tomašević.

Pročitano 2296 puta