Ponedjeljak, 03 Prosinac 2018 08:05

Obilježena 27. godišnjica pogibije jedanaestero hrvatskih branitelja na Papuku

Na današnji dan prisjećamo se tragedije koja se dogodila 02. prosinca 1991. godine, svoje živote  izgubili su Davor Dragić, Jozo Koutni, Tade Nikić, Branko Peći, Damir Pišmiš, Tomo Perić, Tomislav Pranjković, Tomislav Vužić-Mohenski, Vinko Tomašević, Ivica Zlomislić i Anđelko Tule. Njihova pogibija do danas ostaje najtragičniji događaj Domovinskog rata na području Požeštine. Toga dana nedaleko od Baze na Papuku, vraćajući se s borbenog zadatka, grupa hrvatskih branitelja ušla je u zasjedu. Njima u čast se danas tamo novo spomen obilježje karakteristično s 11 visokih stupova od inoxa, visokih 11 metara i širokih 11 centimetara, postavljenih u položaju poginulih branitelja. Stupovi će vječno simbolizirati sjećanje na 11 hrvatskih vitezova koji su svoje živote dali za našu Domovinu.

Ove godine obilježena je 27. godišnjica pogibije jedanaestero hrvatskih branitelja na Bazi Papuk. Vijence su prvi položili predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije zajedno s obiteljima poginulih, roditeljima i djecom poginulih branitelja i predstavnicima svih Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Vijence su uz vojne počasti položili Požeško-slavonska županija predvođena županom Alojzom Tomaševićem i saborskim zastupnikom Franjom Lucićem, izaslanstva Predsjednice RH, izaslanik Ministarstva obrane Ante Deur, izaslanik Glavnog stožera OS RH Dinko Tandara, izaslanik pukovnik Ivica Markanjević, grad Požega, grad Pleternica i pleternička udruga branitelja, grad Pakrac i udruge branitelja Pakraca i Lipika, grad Lipik, općina Velika, općina Kaptol i kaptolački ogranak udruge branitelja, delegacija Vojarne 123. brigade HV Požega predvođena bojnikom Mladenom Miletićem, delegacija Središnjice komunikacijskog informacijskog sustava, delegacija Ureda državne uprave, delegacija Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Radarske postaje Papuk, Policijska uprava Požeško-slavonske predvođena voditeljicom Službe policije Ivanom Radić, načelnikom Policijske postaje Požega Ivanom Zeljko i zapovjednikom Interventne policije Alojzom Romićem, delegacija Parka prirode Papuk predvođena ravnateljem Alenom Jurencem, predstavnici Vatrogasne zajednice Požeško-slavonske županije, učenici Područne škole Tomo Perić iz Buka i predstavnici Udruge Tomo Perić Buk koji već desetu godinu polažu vijenac od kako njihova škola nosi ime poginulog branitelja, delegacija Udruge izviđača Požega i ostali koji su željeli odati počast i zapaliti svijeću.

Učenica Područne škole Tomo Perić iz Buka, Danijela Hel pročitala je svoj sastav o braniteljima. Molitvu za poginule održao je velički župnik vlč. Mario Sanić i vojni kapelan Željko Volarić.

Pročitano 2414 puta