Četvrtak, 20 Prosinac 2018 14:24

Održana komemoracija za Antu Bagarića

Danas je u prostorima Županije održana komemoracija povodom smrti Ante Bagarića, prvog župana Požeško-slavonske županije od njene obnove.

Uvodnu riječ dao je Pavle Bucić koji je izrazio svoju sućut obitelji i bližnjima te predao riječ županu Alojzu Tomaševiću.

„Suočeni sa smrću stojimo nijemi i bespomoćni i teško nam je naći prave riječi utjehe za one koje je smrt najviše pogodila suprugu i djecu, brata i sestre, unučad, te ostale članove obitelji Bagarić.

Vijest o smrti čovjeka koji nam je dugo godina bio blizak prijatelj sve je iznenadila.

Anto Bagarić rođen je 10. rujna 1954. godine u Bilom Potoku. Općina Kupres. Gimnaziju je završio u Požegi. Na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je 1979. godine, te stekao visoku stručnu spremu i stručni naziv dipl. inž. geodezije. Nakon završetka fakulteta zapošljava se kao stručni suradnik – geodeta u općinskoj upravi Požega. Od 1983. godine obnaša poslove rukovoditelja tehničke službe Katastra, a od 1990. godine direktora Općinskog zavoda za geodetske i katastarske poslove bivše općine Požega.  Do svoje smrti obavljao je funkciju predsjednika Udruge geodeta Požeško-slavonske županije. Obavljao je i funkciju predsjednika Sindikata zaposlenih u organima općinske uprave. Kao župan Požeško-slavonske županije ima velike zasluge za izgradnju nove moderne zgrade Područnog ureda za Katastar Požega i to od inicijative do ishođenja potrebnih dozvola.

U lipnju 1990. godine nakon provedenih prvih višestranačkih lokalnih izbora u Republici Hrvatskoj izabran je za predsjednika Izvršnog vijeća Općine Slavonska Požega. Odmah nakon provedenih izbora krenula je otvorena agresija na novoizabrano rukovodstvo Republike Hrvatske, kao i općinsko rukovodstvo Općine Požega. Da bi se obranili od velikosrpske agresije tadašnje Izvršno vijeće prerasta u Krizni štab Općine koji preuzima poslove organiziranja ustroja obrane, funkcioniranja gospodarstva, zdravstva, školstva na području Općine, u čemu je Antin doprinos nemjerljiv, kao predsjednika Kriznog štaba Općine Požega. Moramo istaknuti njegovu ulogu u oslobađanju vojarne u Požegi, njegovu ulogu u ustroju Hrvatske vojske i policije, formiranju slavne 123. brigade Hrvatske vojske. Svojim odlukama sačuvao je Grad Požegu kao i Općinu od većeg razaranja, čovjek koji je svojim odlukama osigurao pomoć i smještaj brojnim prognanicima i izbjeglicama iz Republike Hrvatske kao i iz Bosne i Hercegovine za vrijeme Domovinskog rata. Za njegove zasluge dodijeljen mu je pričuvni čin pukovnika u oružanim snagama Republike Hrvatske, odlukom predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana.

Od travnja 1993. godine nakon novog zakonodavnog ustroja općina, gradova i županija u Republici Hrvatskoj Anto Bagarić obavlja funkciju prvog župana Požeško-slavonske županije, koja je u njezinoj osamstogodišnjoj povijesti ustrojena po treći put. Na funkciji župana ostaje do 2006. godine. Bio je jedan od najdugovječnijih župana s najdužim stažem u Republici Hrvatskoj. Za vrijeme svog mandata borio se za gospodarski i svekoliki razvoj Požeško-slavonske županije i za što bolji status naše Županije u Republici Hrvatskoj.

U prosincu 2003. godine izbran je na dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru (5. saziv Hrvatskog sabora), mandat stavlja u mirovanje, te i dalje obnaša dužnost župana Požeško-slavonske županije. U travnju 2006. godine aktivira zastupnički mandat, te dužnost zastupnika obavlja do 11. siječnja 2008. godine  kada je umirovljen. U Hrvatskom saboru obavljao je dužnost člana Odbora za useljeništvo i člana Odbora za lokalnu i područnu samoupravu. Obavljao je više funkcija u stranačkoj strukturi HDZ-a čiji je bio član (od predsjednika ŽO HDZ-a Požeško-slavonske županije, do najviših tijela stranke na nacionalnoj razini u Zagrebu).

Anto je bio aktivni sportaš, obožavao je rukomet koji je dugo godina igrao. Jedan je od osnivača Lovačkog društva „Jelen“ čiji je član od njegovog osnivanja.

Nije pretjerano reći da nismo imali političara koji je tako nepokolebljivo vjerovao u svijest i snagu hrvatskog naroda. Što je vjerujemo presudno utjecalo i na nas i naše držanje posebice tijekom Domovinskog rata. Njegov životni put i njegovo političko sazrijevanje nije bilo kretanje po ravnoj crti. Bio je veliki čovjek. A veliki ljudi nisu ljudi bez mana, nego ljudi koji su svojim vrlinama u neprolaznom dijelu, pred kojim blijede i postaju posve bezvrijedne sve njihove slabosti.  

Teško je reći posljednje zbogom čovjeku koji nam je puno godina pa i desetljeća bio suradnik u poslu, prijatelj, stoga bih njemu koji nas je napustio htio uputiti riječi zahvale u svoje osobno ime i ime svojih suradnika. Isto tako obitelji Bagarić izražavam iskrenu sućut.

Bila mu laka hrvatska gruda, koju je nesebično volio i u kojoj je živio.“

Svoju priču o životu i sjećanju na Antu podijelio je i prof. dr. sc. Željko Glavić koji se teška srca prisjetio prijatelja. Par riječi i svoje saučešće obitelji i prisutnima uputio je i Josip Šarić, izaslanik predsjednika Hrvatske demokratske zajednice. 

Nakon toga Pavle Bucić rekao je kako se u holu Županije nalazi Knjiga žalosti.

Pročitano 3274 puta