Ponedjeljak, 09 Rujan 2019 07:44

Svečana sjednica Gradskog vijeća grada Kutjeva

Obilježavajući Dana Grada Kutjeva i blagdan nebeske zaštitnice Male Gospe, održana je Svečana sjednica Gradskog vijeća grada Kutjeva. Predsjednik Gradskog Vijeća Ivica Ribičić pozdravio je brojne goste i uzvanike, izaslanicu predsjednika Sabora RH, pleterničku gradonačelnicu Antoniju Jozić, izaslanika Vlade RH, pomoćnika ministra regionalnog razvoja Davora Hušku, saborskog zastupnika Franju Lucića, požeško-slavonskog župana Alojza Tomaševića, predsjednicu Županijske skupštine Josipu Miličević, načelnike općina i gradonačelnike gradova s područja Požeško-slavonske županije, delegacije iz BiH, ravnatelje javnih i županijskih ustanova, brojne gospodarstvenike, obrtnike, poljoprivrednike i vlasnike OPG-a, članove Gradskog vijeća, Kutjevčanke i Kutjevčane.

Nakon uvodnih i protokolarnih pozdrava u Kino dvorani gdje se održavala svečana sjednica prikazan je dokumentarni film o projektima grada Kutjeva, završenim, u provođenju i planiranim za naredno razdoblje. Nešto podrobnije o nekim projektima iznio je i kutjevački gradonačelnik Josip Budimir, koji je zaključio da će se nakon provođenja velikih i milijunskih projekata koji su u fazi izvođenja ili pred potpisivanjem ugovora, Kutjevo biti svakako mjesto u koje će se ljudi vraćati i ponovno doseljavati. Kutjevo će biti grad s perspektivom i svijetlom budućnosti, što svakako najavljuje projekt izgradnje novog Dječjeg vrtića vrijednog 9,5 milijuna kuna koji će riješiti veliki i dugogodišnji problem nedostatka mjesta za djecu. Za taj projekt raspisuje se natječaj za izvođača radova. U tom svijetlu svakako je i planirani projekt rekonstrukcije i proširenja sportske dvorane uz OŠ Zdenka Turkovića, koji će pomoći u obrazovanju ali i radu sportskih udruga u Kutjevu. Izgradnja sportsko rekreacijskog centra, projekt vrijedan 8 milijuna kuna, razvijat će dodatno bavljenje sportom za građane Kutjeva. Tu je svakako i projekt Aglomeracije vrijedan 40 milijuna kuna kojim će se riješiti pitanje odvodnje otpadnih voda.

Projekti koji su također istaknuti su su Poduzetnički inkubator vrijedan 10 milijuna kuna, kuća vinara 4 milijuna kuna, trg ispred župne crkve vrijedan 6 milijuna kuna, Gretin park vrijedan 6 milijuna kuna, Reciklažno dvorište vrijedno 3,5 milijuna kuna te kao najvredniji, dugo najavljivan projekt Kuće graševine vrijedan 80 milijuna kuna. Ovaj projekt trebao bi riješiti i problem hotelskog smještaja sve brojnijih turista u kutjevačkom kraju, a svakako će dati veći značaj, najpoznatijem brandu Kutjeva – kutjevačkoj graševini.

Grad Kutjevo je u protekloj godini posebno dao naglasak na gospodarski program, kroz razne potpore poduzetnicima i obrtnicima. Tako je otvoreno 30 malih obrta a kutjevačko područje bogatije je za 44 ležaja za potrebe turizma. Ove godine povećane su i potpore za novorođenu djecu pa obitelj za prvo dijete dobije 2.000 kuna i za svako slijedeće dijete dodatnih 1.000 kuna više. Stipendira se 30 studenata koji mjesečno dobivaju 600 kuna, sufinancira se prijevoz srednjoškolcima, kao i vrtić za djecu a umirovljenike se jednom tjedno organizirano odvozi u Požegu kako bi obavili potrebne poslove. Unatoč svemu i Kutjevo se suočava s problemima kao što su ‘bijela kuga’, sve manje rođenih stanovnika i odlazak mladih u druge zemlje u potrazi za boljim životom. No to se svakako nastoji preokrenuti u pozitivan prirast stanovništva i osiguranje uvjeta za povratak onih koji su se privremeno iselili.

- Grad je ovo izuzetno poštenih i vrijednih ljudi, poštenog srca, velikih i brojnih ljepota i grad koji je jako siguran za život, gdje kriminala gotovo i nema. Siguran sam da ćemo realizacijom svih navedenih i najavljenih projekata postati sredina poželjna za život, privlačan za ostanak postojećih a i dolazak novih budućih sugrađana te da samo s malo više optimizma i zajedništva možemo postići velike i lijepe stvari. Infrastruktura, parkovi, igrališta…ulažemo u sve sfere i tu nećemo stati. Grad Kutjevo vidim kao progresivan, moderan grad ugodan za život, sretan grad budućnosti koji će moći pružiti siguran dom svim svojim postojećim a i budućim građanima, grad koji će imati sve sadržaje koji odgovaraju trenutnim civilizacijskim standardima, grad u kojem će se više djece rađati nego što će ljudi umirati, grad koji će konstantno podizati razinu i kvalitetu življenja te kojem će se ljudi iznova vraćati na ponos svih naših predaka koji su nam ga ostavili u nasljeđe. To je moja vizija i moja misija i na tome su svesrdno raditi dok god u tome ne uspijem – zaključio je svoje izlaganje gradonačelnik Budimir.

Čestitke gradskoj upravi, posebno gradonačelniku Budimiru ali i svim Kutjevčankama i Kutjevčanima za njihov dan uputili su: u ime svih načelnika i gradonačelnika, načelnik općine Čaglin, Dalibor Bardač, koji je istakao i dobru suradnju svih čelnika lokalnih uprava.

Uz čestitke i pohvale za sve učinjeno u Kutjevu, požeško-slavonski župan Alojz Tomašević istaknuo je i svakodnevnu borbu za projekte na svim razinama, što ovu županiju stavlja na čelo svih županija, s najviše provedenih, u provedbi i planiranih projekata. Na taj način će i ovaj godinama zapostavljani kraj doći uz bok najrazvijenije Hrvatske, a to znači opstati na ovim prostorima svojih predaka, za koji smo se borili i dali velike žrtve i u Domovinskom ratu. Iz rata smo izašli kao pobjednici, a sada moramo pobijediti i u izgradnji, rekao je župan Tomašević. Skupu se obratio i pomoćnik ministra Davor Huška te na kraju gradonačelnica grada Pleternice Antonija Jozić.

Svečana sjednica prilika je i da se istaknu i nagrade oni pojedinci i kolektivi koji su najviše doprinijeli svojim radom i zalaganjem u razvoju i životu grada Kutjeva. Tako su zahvalnicama nagrađeni, Kutjevačka udruga mladih, Hrvatsko planinarsko društvo “Vidim”, tvrtka PSCFerenčak koja ima poslovnicu u Kutjevu, učenik osnovne škole Krešimir Dukmenić i Glazbena grupa “Šljivova grana”. Godišnju nagradu primio je poznati nogometaš i poslije vinar Željko Adžić, a nagradu za životno djelo prof. Drago Hruška koji je nakon 42 godine rada u školi i odgajanja niza generacija mladih otišao u zasluženu mirovinu.

Svečanu sjednicu uveličali su i glazbena izvođenja učenika Glazbene škole te pjesme u izvođenju Muške pjevačke skupine Grabarčani iz Grabarja. Nakon svečane sjednice uslijedio je i prigodni domjenak za sve goste i uzvanike u restoranu Kutjeva d.d. uz tamburašku glazbu mladih tamburaša De Gotho.

Pročitano 2435 puta