Petak, 16 Rujan 2022 15:16

Umirovljeni bojnik HV-a Mario Kalan održao predavanje na temu oslobođenja požeške vojarne

 

U sklopu obilježavanja 31. obljetnice oslobođenja Vojarne 123. brigade Požega te 8. obljetnice obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije koje će se održati dana 17. rujna, umirovljeni bojnik HV-a Mario Kalan maturantima požeške Gimnazije i Katoličke gimnazije u Požegi održao je predavanje o samom događaju koji se odvio u rujnu 1991. godine.

Ovom povijesnom predavanju prisustvovali su i županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić te gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić koji je istaknuo kako ga ovo predavanje jako zanima upravo kako bi ga podsjetilo na te dane.

Obraćajući se učenicima, gradonačelnik je istaknuo kako će im predavanje o oslobođenju požeške vojarne itekako poslužiti kako bi više vidjeli i čuli o jednom od važnih datuma Domovinskog rata ovdje u Požeštini.

„Znamo da je u drugim gradovima bilo žrtava, za Požegu se to odigralo na najbolji mogući način te ćemo taj datum svi skupa pamtiti kao jedan od važnih datuma u povijesti Hrvatske, naše Požeško-slavonske županije te grada Požege. Preporučujem da ne izbjegavate slušati o ovakvim temama, jer ćete povijest čuvati upravo vi.“ – rekao je gradonačelnik Glavić.

Županica Jozić zahvalila se udrugama proisteklim iz Domovinskog rata na svim aktivnostima koje provode, posebice na ovim u kojima činjenice iz tih davnih vremena ponosa i slave prenose mlađim generacijama.

„Većina ljudi ovdje u dvorani mladi su ljudi koji u vrijeme Domovinskog rata nisu bili ni rođeni. Svi vi mladi trebate znati koje su to činjenice radi kojih je napadnuta, obranjena i uspostavljena neovisna Republika Hrvatska. Kažu da narod koji ne zna svoju povijest nema ni budućnost, stoga budimo narod koji zna svoju povijest. Budite ponosne građanke i građani Republike Hrvatske, jer znajući svoju povijest imamo mogućnost i da gradimo svoju budućnost.“ – rekla je županica.

Pročitano 2052 puta