Četvrtak, 09 Ožujak 2023 15:03

Ministar Piletić svečano otvorio novu zgradu Hrvatskog zavoda za socijalni rad Područnog ureda Požega

 

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić zajedno sa županicom Požeško-slavonske županije Antonijom Jozić, gradonačelnikom Grada Požege Željkom Glavićem, privremenom ravnateljicom Hrvatskog zavoda za socijalni rad Tatjanom Štritof, v.d. predstojnikom Područnog ureda Požega Vjekoslavom Potočancem, ravnateljima Područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad iz cijele Hrvatske, te brojnim uvaženim gostima sudjelovao je na završnoj konferenciji projekta „Novi Centar za život u zajednici“ održanoj u prostoru Gradske knjižnice Požega, nakon koje je upriličeno svečano otvorenje nove zgrade Hrvatskog zavoda za socijalni rad Područnog ureda Požega, koju je blagoslovio požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević.

Projekt "Novi Centar za život u zajednici“ proveo je Hrvatski zavod za socijalni rad Područni ured Požega u suradnji s projektnim partnerima Požeško-slavonskom županijom i Gradom Pleternicom. Trajao je od 10. listopada 2019. do 11. ožujka 2023.godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1,6 milijuna eura, od čega bespovratna sredstva EU fondova iznose 1,5 milijuna eura.

Cilj projekta bio je unaprijediti infrastrukturne kapacitete za jačanje doprinosa prevenciji institucionalizacije i provedbi procesa deinstitucionalizacije čime će provedba ovog projekta rezultirati kvalitetnijim provođenjem mjera deinstitucionalizacije te će se time smanjiti i broj upućivanja u institucijske oblike skrbi, povećati kvaliteta pružanja usluga socijalne skrbi te učinkovitost prevencijskih aktivnosti u svrhu smanjenja institucionalizacije.

U svome obraćanju prisutnima, v.d. predstojnik Područnog ureda Požega Vjekoslav Potočanac istaknuo je kako će u novoj zgradi djelatnici Centra imati kvalitetnije uvjete za rad, a više od 2300 korisnika kvalitetnije svakodnevne usluge koje ovaj Centar pruža na prostoru tri grada i pet općina. „Time je trajno riješen problem prostora Centra, ali i podružnice Obiteljskog centra koji će se po izgradnji useliti u zgradu u Ulici Filipa Potrebice gdje je od 1983. sjedište Centra.“ – rekao je Potočanac.

Prigodnim riječima sve prisutne pozdravio je i gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić koji je naglasio kako je ovaj projekt dobar primjer konzistentne suradničke politike na svim razinama: lokalnoj, regionalnoj i državnoj te kako je kao takav suradnički projekt najviše na korist građanima koji će ovdje ostvarivati usluge koje su im potrebne.

Požeško-slavonska županica Antonija Jozić uputila je čestitke svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli da se ovaj projekt realizira u Požegi, u Županijskoj ulici, ulici u kojoj svoje sjedište ima i Požeško-slavonska županija, ali i druge državne i javne ustanove.

„Ovo je još jedan europski projekt, jedan od brojnih koji se provode na području Požeško-slavonske županije. Njegova bit nije ova zgrada, nego su bit i srž ovoga projekta ljudi koji u ovoj zgradi rade, vrijedni djelatnici Područnog ureda Požega, ali i svi brojni korisnici koji će radi svojih osobnih razloga dolaziti ovdje u ovu zgradu, svi oni ljudi koji su u potrebi i kojima će djelatnici Područnog ureda pružiti riječ podrške i potporu u situacijama u kojima se oni nalaze.“ – rekla je županica Jozić te svim djelatnicima poželjela puno uspjeha u radu.

„Želim vam da nastavite jednako hrabro i odgovorno raditi kao što ste to činili i do sada, pružati usluge koje inače pruža vaš Područni ured. Ministre Piletiću, Vama i Vašem resornom Ministarstvu te svim vašim suradnicima upućujem izraze zahvale za realizaciju ovoga projekta, ali i svih onih drugih projekata koji se realiziraju na području Požeško-slavonske županije.“ – istaknula je županica.

Ministar Marin Piletić prigodom svoga obraćanja rekao je kako se danas u Požegi nalazi 82 voditelja Područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, od Iloka do Prevlake, svi oni koji su dio jedne velike obitelji koja se od 1. siječnja naziva Hrvatski zavod za socijalni rad.

„Prvo nam je cilj osnažiti naše ljude koji pružaju socijalne usluge, koji skrbe o potrebitima, a onda uz ovakav prostor naravno da će biti ugodnije kako našim djelatnicima tako i onima koji kucaju na njihova vrata. Svi ovi ljudi došli su iz cijele Hrvatske posvjedočiti jedno veliko zajedništvo i dati svoj obol nečemu što već godinama nazivamo reforma sustava socijalne skrbi koja nema za cilj samo urediti i izgraditi nove zgrade, nego pružiti kvalitetniju socijalnu uslugu, omogućiti našim ljudima kako nebi ušli u rizik od siromaštva, socijalne isključenosti te da ta kvaliteta usluge, kao što svjedočimo ovdje u Požegi, bude primjer kako se uz zajedništvo, lokalno, regionalno i državno, može raditi te kako se takvi projekti mogu uspješno realizirati.” – istaknuo je ministar Piletić.

Prije održane završne konferencije projekta te svečanog otvorenja novoga Zavoda za socijalni rad, u prostoru Velike županijske vijećnice ministar Marin Piletić zajedno sa svojim suradnicima održao je radni sastanak sa županicom Antonijom Jozić, a kojemu su prisustvovali i zamjenik županice Ferdinand Troha, pročelnici županijskih Upravnih odjela, te gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić.

Pročitano 768 puta