Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

U novom Coworking centru dodijeljeno dva milijuna eura za projekte na području Požeško-slavonske županije

U novom Coworking centru dodijeljeno dva milijuna eura za projekte na području Požeško-slavonske županije

Za projekte koji će se provoditi na području cijele Požeško-slavonske županije u Požegi su svečano  uručeni ugovori vrijedni gotovo dva milijuna eura financiranih iz Poziva „Zaželi – prevencija institucionalizacije, Programa održivog razvoja lokalne zajednice i Program podrške brdsko-planinskim područjima, a svečano je uručen i sporazum o korištenju bespovratnih sredstava i ugovor za izradu strategije razvoja urbanog područja Grada Požege u okviru ITU mehanizma.

Ugovore za petnaest novih projekata, u novouređenom Inovacijskom i coworking centru Panora uručili su ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ravnatelj Uprave u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Davor Huška te ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ante Lončar.

- Čast mi je po prvi put pozdraviti vas u novom prostoru Coworking centra. Ovo je zgrada koju je Požeško-slavonska županija kupila i uz podršku Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, uredili smo prostor. Ovdje je preselila Razvojna agencija Panora i neke od ustanova, a na donjem katu će biti uspostavljen Coworking prostor za naše poduzetnike i njihove poslovne susrete, uz urede za one koji budu željeli biti trajno smješteni. Ovaj prostor postaje dio života Grada Požege, mjesto gdje će se održavati konferencije i sigurna sam da ćemo se vrlo često ovdje susretati – istaknula je Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije.

Kako su dodijeljena sredstva koja će olakšati provedbu projekata Urbanog područja Grada Požege, o strateškim projektima koji će se realizirati kroz ITU mehanizam kojim je za Požegu i okolicu osigurano 18 milijuna eura, govorio je gradonačelnik Grada Požege, Željko Glavić.

- Zahvaljujem se ministru Piletiću kao članu Vlade Republike Hrvatske na ovih 400 tisuća eura, koji će nam biti tehnička pomoć u provođenju ITU mehanizma. Požega kao sjedište urbanog područja provodi program vrijedan 18 milijuna eura, koji će osim u Požegi, pomoći i Pleternici, Brestovcu, Velikoj, Kaptolu i Jakšiću kako bi realizirali one projekte za koje nismo imali sredstava. Zbog stupnja razvijenosti nismo mogli prolaziti na natječajima s kojima se nešto od toga moglo realizirati, pogotovo Požega. Ovaj program nam omogućuje realizaciju upravo takvih projekata, to su skupi i vrijedni projekti poput obnove centralnog gradskog Trga Svetog Trojstva, zajedno s tržnicom, pristupnim cestama i podzemnom garažom. Isto tako atletski stadion, ljetna pozornica i svi ovi drugi sadržaji, Vatrogasni dom u Pleternici, Kulturni centar u Jakšiću, Sportski centar u Kaptolu, Centar za palijativnu skrb u Brestovcu i obnova Trga svetog Augustina u Velikoj, sve su to vrijedni projekti koji će se iz toga financirati. Zahvaljujem i na dodjeli ugovora za Zaželi, Požega je u ovom trenutku u četvrtoj fazi s 1,5 milijuna eura financiranja u tom programu. Doista kroz ovo prethodno vrijeme uvjerili smo se da nismo ni znali dok ga nismo imali, koliko je taj program vrijedan. Sada ne znam na koji način bi ga se mogli odreći, zato me raduje najava da će se program nastaviti i dalje – rekao je Glavić.

Županica Jozić pak je istaknula kako su odobrenih osamnaest projekata najbolji pokazatelj ravnomjernog razvoja Požeško-slavonske županije.

- To su oni novčano mali projekti, ali kada uspostavite primjerice sportski centar to su itekako bitni projekti za naše građane, to su projekti koji vode računa o ravnomjernom regionalnom razvoju i ovdje su dobitnici svi gradonačelnici i načelnici, izuzev Grada Požege, koji zbog razvijenosti ne može ići na ovaj poziv, ali Grad Požega dobiva sredstva iz tehničke pomoći za provedbu ITU mehanizma na Urbanom području Grada Požege i na tome čestitam. I naravno zadnja, ona najslađa čestitka vama iz udruga koje provodite projekt Zaželi i pružate ruku podrške našim sugrađanima kroz rad gerontodomaćica i zato hvala ministru Piletiću i cijelom Ministarstvu što ste prepoznali važnost ovakvih projekata. Što ste na inicijalnih stotinu i nešto milijuna eura dodali još dvaput toliko da bi svaki projekt u Republici Hrvatskoj mogao proći. Time ste pokazali težnju da svaki sugrađanin, ma u koliko malom mjestu živio, ima podršku i pomoć, pogotovo u zlatnoj dobi – rekla je Jozić.

Isto tako, županica je spomenula kako je prije nekoliko dana od ministra Erlića preuzela ugovore ukupne vrijednosti 150 tisuća eura za obnovu područne škole u Biškupcima i šest područnih škola matične Osnovne škole Zdenka Turkovića u Kutjevu.

Davor Huška, ravnatelj Uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave istaknuo je pak da se radi o sredstvima koja donose odmah vidljive rezultate.

- Mali projekti imaju jedan izuzetan efekt i doprinos na razini jedinica lokalne i regionalne samouprave. Ne znam ni jednu općinu ili grad s područja Požeško-slavonske županije koja u ovih osam, devet godina nije dobila iz ova četiri manja programa koja imamo, 30 do 40 različitih projekata. Nekada smo to brojali u tisućama kuna, u nekim prošlim vremenima smo bili sretni da smo u četiri godine dobili jedan program vrijedan 200 tisuća kuna. Danas se ovdje dodjeljuje malo manje od milijun ondašnjih kuna, a projekti će se provoditi u svih deset jedinica lokalne samouprave. Mogu samo čestitati svima koji pomažu da se ti projekti kvalitetno napišu. Desetci milijuna eura slijevaju se godišnje na područje Požeško-slavonske županije i to se događa diljem Lijepe naše - rekao je Huška.

Ministar Piletić uručio je Udruzi za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja osoba s invaliditetom Republike Hrvatske ugovor vrijedan 306 tisuća eura te Društvu multiple skleroze Požeško-slavonske županije ugovor vrijedan 765 tisuća eura iz Poziva „Zaželi – prevencija institucionalizacije“. Istaknuo je kako je s dva dodijeljena ugovora stvoreno 21 novo radno mjesto na području Požeško-slavonske županije i pružit će se skrb za 126 korisnika.

- Ugovori koje ćete danas dobiti rezultat su vašeg rada, ne nečije volje i želje da vam da novce, nego zato što ste vi ti, gradonačelnici, načelnici, predstavnici udruga koji ste provodili i provodite projekte, a onda je najmanje što Vlada može učiniti da sufinancira vaše poslovanje i osigura veći fond novca da ti projekti budu čim prije gotovi i uspješniji. Već mjesecima se ponavljam o tome što smo sve omogućili po pitanju institucionalizacije kroz projekt Zaželi i zapravo omogućavanja dugotrajnosti programa koji se posljednji put provodio na svega šest mjeseci, a sada odlukom Vlade na tri godine. Imali smo na raspolaganju 130 milijuna eura, na javni poziv se prijavilo 600 zainteresiranih provoditelja programa ukupne vrijednosti 500 milijuna eura. Da smo podijelili ovih 130 milijuna i podvukli crtu današnjih ugovora ne bi bilo, tri od 21 hrvatske županije ne bi dobile niti jedan ugovor, a onda ne bismo mogli pričati o brojkama da smo zaposlili gotovo devet tisuća, ne samo žena, nego i muškaraca što smo vidjeli i nekidan u Pakracu i omogućili socijalnu uslugu pomoći u kući za trenutno nešto više od 50 tisuća naših starijih i osoba s invaliditetom. Kada to povežete s investicijama koje je ovo ministarstvo pokrenulo u ovoj županiji, riječ je o dva nova centra za starije, jedan u Pleternici i drugi u Jakšiću, uz jačanje kapaciteta Doma za odrasle osobe u Ljeskovici , mislim da itekako odgovaramo na sve izazove koje ovdašnju sredinu muče. Kada ovim programima dodate još Centar za hrvatske branitelje i veterane u Pakracu, činjenicu da je nekidan predsjednik Vlade Andrej Plenković dodijelio sredstva za financiranje novog hotelskog smještaja u Lipiku, nema jedinice lokalne samouprave, nema kraja, nema općine da nismo potpomogli razvoj Požeško-slavonske županije. Osnažujemo gradove i općine i jačamo centre županija kao što je Požega, onda vam to sve dovoljno govori da ovi programi nisu nastali napamet, nego ih provode i pišu ljudi koji su u svojim lokalnim sredinama svaki dan slušali ljude ono što im treba i na koji način doći do rezultata i to je jedini ispravni put, da i u budućnosti svi zajedno budemo i uspješniji i kada biramo svoje predstavnike da to budu ljudi s iskustvom koji su dobivali povjerenje svojih sugrađana, od lokalnih preko županijskih pa onda na nacionalnoj razini – rekao je Piletić.

Na svečanoj dodjeli uručen je i sporazum o korištenju bespovratnih sredstava tehničke pomoći i ugovora za izradu strategije razvoja urbanog područja grada Požege u okviru ITU mehanizma kojim je Grad Požega ostvario 360 tisuća eura. Također, Grad Požega ostvario je bespovratna sredstva u iznosu 8.858,13 eura za izradu strategije razvoja urbanog područja Grada Požege za financijsko razdoblje od 2021. do 2027. godine.

Općina Brestovac ostvarila je bespovratna sredstva za izgradnju pješačkih staza u naseljima Donji Gučani i Gornji Gučani u iznosu 33 tisuća eura te sredstva za izgradnju pješačke staze u naselju Busnovi u iznosu 36 tisuća eura.

Općina Jakšić sredstva su odobrena za rekonstrukciju društvenog doma u Cerovcu faza II, u iznosu 30 tisuća eura. Općina Čaglin ostvarila je bespovratna sredstva za obnovu komunalne infrastrukture u naselju Dobrogošće faza III, u iznosu 30 tisuća eura.

Općina Kaptol ostvarila je bespovratna sredstva za uređenje društvenog doma u Alilovcima, u iznosu 60 tisuća eura, kao i bespovratna sredstva za rekonstrukciju Majstorske ulice faza I., u iznosu 36 tisuća eura. Općina Velika ostvarila je bespovratna sredstva za izgradnju produžetka javne rasvjete u naselju Velika, u iznosu 30 tisuća eura, a također i bespovratna sredstva za pješačku stazu kroz naselje Biškupci, u iznosu 33 tisuće eura.

Grad Kutjevo ostvario je bespovratna sredstva za društveni dom Hrnjevac, u iznosu 60 tisuća eura. Grad Pleternica ostvario je bespovratna sredstva za nadogradnju društvenog doma Bresnica faza III, u iznosu 30 tisuća eura, dok je Grad Pakrac ostvario bespovratna sredstva za izgradnju pješačke staze u Frankopanskoj ulici u Prekopakri, u iznosu 36 tisuća eura. Uz ranije spomenuta sredstva odobrena Požeško-slavonskoj županiji, Gradu Lipiku je ranije uručen ugovor o dodijeli bespovratnih sredstava za projekt poboljšanja komunalne infrastrukture – izgradnja interne prometnice (nerazvrstana cesta) u Lipiku (Faza III.) u iznosu 30 tisuća eura.