Alati za pristupačnost

Službene internet stranice Požeško-slavonske županije

Centar za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama Požeško-slavonske županije kreće u realizaciju

Centar za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama Požeško-slavonske županije kreće u realizaciju

Županica Antonija Jozić okupila je predstavnike udruga koje rade s djecom s teškoćama u razvoju s područja Požeško-slavonske županije i to Udruge „Mali princ“, Udruge za pomoć djeci s posebnim potrebama i poteškoćama u učenju "Osmjeh", Udruge roditelja djece i osoba s posebnim potrebama gradova Pakraca i Lipika "Latica", "MI" Udruge roditelja djece i osoba s poteškoćama u razvoju te Edukacijskog centra za Down sindrom, a kako bi ih upoznala s daljnjim koracima na projektu uspostave županijskog centra za odgoj i obrazovanje.

Jozić je zahvalila udrugama na svim aktivnostima koje provode te poručila kako se ideja o uspostavi Centra za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju razvija već dvije godine, s ciljem osiguranja kontinuiteta i stabilnijeg financiranja svih potrebnih usluga. Zahvalila je i građanima koji su potpisali peticiju za osnivanje, istaknuvši kako su prikupljeni potpisi dodatan vjetar u leđa projektu i dokaz hitnosti za osnivanjem.

Govoreći o odabranoj lokaciji u Pleternici, županica je istaknula kako je riječ o objektu koji je u roh-bau fazi, što omogućuje da se prostor u potpunosti prilagodi potrebama budućeg centra.

– Nema pregradnih zidova, nema instalacija, nema strojarstva ni električnih instalacija, što znači da prostor možemo u potpunosti prilagoditi potrebama budućeg centra – rekla je županica.

Naglasila je kako rasprava ne bi trebala biti usmjerena na lokaciju, nego na što skoriju realizaciju projekta.

– Razgovarajmo o tome kako možemo biti partneri u ovom projektu jer je ovo projekt koji će riješiti problem cijele zajednice, ne jedne udruge, ne pet udruga, nego sve djece s teškoćama. Prvo moramo postaviti temelj, odnosno uspostaviti ustanovu za odgoj i obrazovanje, a onda ćemo nadograđivati sve ostale sadržaje – rekla je Jozić, pritom ponovno istaknuvši i planiranu podružnicu na području Pakraca i Lipika za djecu sa zapadnog dijela županije.

Naglasila je i kako Centar nije jedini korak naprijed jer će i nova škola u Babinom Viru u Požegi imati osam učionica prilagođenih djeci s teškoćama u razvoju.

Tijekom sastanka županica je naglasila kako će se svi koraci provoditi u suradnji sa stručnjacima i nadležnim ministarstvima te u skladu sa zakonskim propisima.

– Naravno da će se pitati struka i naravno da će se ispoštovati svi zakoni. Sastanak sam sazvala sa željom da sve udruge budu Županiji partner u projektu te da se ponovno svi zajedno okupimo kada bude spremno idejno rješenje - istaknula je.

Većina udruga iskazala je podršku projektu, a neke su zatražile dodatne konzultacije s roditeljima svojih članova oko istoga.

Županica Jozić najavila je kako bi do kraja ove godine trebala biti dovršena projektno-tehnička dokumentacija, tijekom iduće godine planiran je početak gradnje, a cilj je da Centar bude uspostavljen i počne s radom do konca 2028. godine.

Također, Županijska uprava Požeško-slavonske županije i dalje će podupirati rad udruga u njihovom djelovanju, a posebice onih koje se brinu o osjetljivim skupinama.